Explore the agenda for the Regeneration and Development Conference and Exhibition 2020 or download the brochure as a PDF.

8:45am

Registration and exhibition opens

9:45am

Welcome from the chair

Duration: 5 minutes

Chair:

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

9:50am

Duration: 20 minutes

Speaker:

  • Simon Rubinsohn

    Simon Rubinsohn
    RICS

10:10am

Duration: 20 minutes

Speaker:

  • Hamish Simmie

    Hamish Simmie
    Savills

10:30am

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Simon Rubinsohn

    Simon Rubinsohn
    RICS

  • James Stevens

    James Stevens
    Home Builders Federation

  • Mary Parsons

    Mary Parsons
    Places for People

11:10am

Networking break

Duration: 20 minutes

11:30am

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Michael McGowan

    Michael McGowan
    Riverside

Chair:

  • Lawrence Morris
    National Housing Federation

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • David Stronge
    Peabody

  • Nick Wood
    Clarion

Chair:

  • Helen Greig

    Helen Greig
    National Housing Federation

Duration: 40 minutes

12:15pm

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Steve Coffey

    Steve Coffey
    Torus

  • Bernice Ramchandani

    Bernice Ramchandani
    Hyde

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Tom Titherington

    Tom Titherington
    Sovereign

  • Andrew Dudley

    Andrew Dudley
    Wright Hassall

Sponsored by:

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Ciaran Tully
    National Housing Federation

12:55pm

Networking lunch

Duration: 55 minutes

1:50pm

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Stephanie Harrison

    Stephanie Harrison
    Regenda

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Mike Shepherd

    Mike Shepherd
    VIVID

  • Olu Oloruntuyi

    Olu Oloruntuyi
    Vivid

Chair:

  • Lawrence Morris
    National Housing Federation

Duration: 40 minutes

2:35pm

Breakout sessions – please select one option:

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Jay Mistry
    Building Better

Chair:

  • Tom Casey
    Golding Homes

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Ged Walsh

    Ged Walsh
    Karbon Homes

Duration: 40 minutes

Chair:

  • Tom Byrne

    Tom Byrne
    Meeting Place Communications

3:15pm

Networking break

Duration: 15 minutes

3:30pm

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Victor da Cunha

    Victor da Cunha
    Curo

  • Riëtte Oosthuizen
    HTA

  • Richard Roe
    Trafford Council

4:10pm

Duration: 30 minutes

Speakers:

  • Matthew Harrison

    Matthew Harrison
    Great Places Housing Group

  • Charlotte Norman
    Mosscare St Vincent's Housing Group

  • Noel Sharpe
    Bolton at Home

4:40pm

Chair’s closing remarks and end of the conference

Duration: 10 minutes

Chair:

  • Kate Henderson

    Kate Henderson
    National Housing Federation

12:00pm

Registration and lunch

Duration: 30 minutes

12:30pm

Welcome from the chair

Duration: 10 minutes

Speaker:

  • Mark Farmer

    Mark Farmer
    Cast

12:40pm

Speakers:

  • Mark Farmer

    Mark Farmer
    Cast

  • Helen Greig

    Helen Greig
    National Housing Federation

  • Jay Mistry
    Building Better

1:35pm

Delegates will be divided into four groups and take part in each of the roundtables throughout the afternoon. The order of your sessions may vary from the programme below.

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Andrew Orriss
    Structural Timber Association

2:20pm

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Sophie Coles
    Alternative Commercial Finance

3:00pm

Duration: 20 minutes

3:20pm

Duration: 40 minutes

Speakers:

  • Katie Saunders
    Trowers & Hamlins

  • Andy Waite
    Trowers & Hamlins

4:05pm

Duration: 40 minutes

Speaker:

  • Jeff Endean
    Cast Consultancy

4:50pm

Duration: 40 minutes

5:30pm

Event close

5:30pm

Networking drinks

Location: Slug & Lettuce Manchester Piccadilly, Westminster House, 11 Portland Street, Manchester, M1 3HU